Porównanie Notebookcheck wskazuje Lenovo ThinkPad P1 Gen 9 jako lepsze dopasowanie do zadań wymagających CUDA i CAD, a Apple MacBook Pro 16 z układem M5 Pro do lokalnej AI i ogólnej wydajności. To wnioski z osobnych recenzji, nie z nowego, kontrolowanego testu bezpośredniego.
| Kryterium | Lenovo ThinkPad P1 Gen 9 | Apple MacBook Pro 16 (2026) M5 Pro |
| Zastosowania wskazane w porównaniu | CUDA i CAD | Lokalna AI i ogólna wydajność |
| Pamięć i dysk | Dwa gniazda M.2 2280 i moduł LPCAMM2; recenzja podaje maksymalnie 96 GB RAM i 8 TB łącznej pojemności SSD | W recenzji: 24 GB RAM i 1 TB SSD w konfiguracji bazowej; testowany egzemplarz miał 64 GB RAM i 4 TB SSD. Pozostałe komponenty są lutowane |
| Ekran | WUXGA IPS, 3.2K Tandem OLED lub WQUXGA IPS | Testowany egzemplarz: 16,2 cala, Mini-LED, 3456 × 2234 piksele, 120 Hz |
| Wynik testu Wi-Fi v1.3 | 22,6 godz. na ekranie WUXGA IPS, przy jasności 150 cd/m² | 18,5 godz. w tabeli porównawczej Notebookcheck |
Który model pasuje do wykonywanej pracy?
Jeśli używane oprogramowanie wymaga karty NVIDIA i CUDA, ThinkPad P1 Gen 9 ma konkretny atut: w testowanej konfiguracji znalazła się mobilna karta NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell z 8 GB pamięci VRAM. Notebookcheck wskazuje ten model jako lepszy wybór do zadań CUDA i CAD. Warto więc zacząć od wymagań własnych aplikacji, a nie od ogólnej oceny wydajności laptopa.
W przypadku lokalnej AI i ogólnej wydajności porównanie Notebookcheck skłania się ku MacBookowi Pro 16. Redakcja uznała oba laptopy za odpowiednie do programowania, fotografii i montażu wideo, ale nie wskazała jednego zwycięzcy dla wszystkich tych zastosowań. Porównanie Notebookcheck
Przy wyborze zacznij od programów, które muszą działać na laptopie. To ich wymagania rozstrzygają, czy ważniejsza będzie karta NVIDIA i CUDA, czy mocne strony MacBooka wskazane w porównaniu.
Co oznacza wynik baterii ThinkPada?
Wynik 22,6 godziny dotyczy konkretnego egzemplarza Lenovo ThinkPad P1 Gen 9 21UE000MGE: z ekranem WUXGA IPS 1920 × 1200 i jasnością ustawioną na 150 cd/m², w teście przeglądania stron Wi-Fi v1.3. Notebookcheck podaje, że podstawowy ekran sprzyjał tak długiemu wynikowi; test nie daje podstaw, by przenosić go na wersje z ekranami o wyższej rozdzielczości. Recenzja ThinkPada P1 Gen 9
Ta sama recenzja podaje 18,5 godziny dla MacBooka Pro 16 M5 Pro w tabeli Wi-Fi v1.3. Zestawienie tych liczb nie jest gwarancją czasu pracy w porównywalnych warunkach: test P1 dotyczył ekranu WUXGA IPS, a wnioski z porównania modeli powstały na podstawie oddzielnych recenzji.
Pamięć i ekran mogą zmienić decyzję
P1 daje więcej możliwości późniejszej rozbudowy: recenzja opisuje dwa gniazda M.2 2280 na dyski SSD oraz wymienny moduł pamięci LPCAMM2. Podaje też maksymalną konfigurację 96 GB RAM i 8 TB łącznej pojemności SSD. To praktyczna przewaga, jeśli chcesz dopasować pamięć i magazyn danych do przyszłych potrzeb. Nie oznacza jednak, że każdy element można łatwo wymienić: ta sama recenzja stwierdza, że klawiatura nie jest przeznaczona do wymiany przez użytkownika.
W recenzji MacBooka konfiguracja bazowa ma 24 GB RAM i dysk SSD o pojemności 1 TB, a testowany egzemplarz miał 64 GB RAM i 4 TB SSD. Recenzja opisuje pamięć jako wbudowaną, a możliwości serwisowe jako ograniczone do wentylatorów i baterii; pozostałe komponenty są lutowane. Recenzja MacBooka Pro 16 M5 Pro
Różnią się też dostępne ekrany. Dla ThinkPada P1 Gen 9 opisano WUXGA IPS 1920 × 1200, 3.2K Tandem OLED 3200 × 2000 z odświeżaniem 40–120 Hz oraz WQUXGA IPS 3840 × 2400. MacBook w testowanej konfiguracji korzystał z 16,2-calowego ekranu Mini-LED o rozdzielczości 3456 × 2234 i odświeżaniu 120 Hz. Wybierając P1 z ekranem o wyższej rozdzielczości, nie zakładaj, że osiągnie wynik baterii uzyskany na testowanym panelu WUXGA.
Który laptop wybrać?
Wybierz ThinkPada P1 Gen 9, jeśli potrzebujesz NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell do pracy z CUDA lub CAD albo cenisz możliwość późniejszej rozbudowy pamięci i SSD. Wybierz MacBooka Pro 16 M5 Pro, jeśli bardziej odpowiadają ci jego mocne strony w lokalnej AI i ogólnej wydajności wskazane w porównaniu oraz nie planujesz rozbudowy podzespołów po zakupie.