Bambu Lab H3C ma sens przede wszystkim przy projektach, które często zmieniają materiał albo wymagają bardzo miękkiego TPU. Dziewięć niezależnych narzędzi pozwala trzymać różne filamenty załadowane, a jedno z nich obsługuje filament o średnicy 2,85 mm. Testy pokazują jednak, że złożone wydruki nadal mogą trwać wiele godzin i zużywać zauważalną ilość materiału na purge. W teście CNC Kitchen pełna szpula TPU 90A powodowała też pauzy w podawaniu filamentu.
Co zmienia dziewięć narzędzi w druku
Każde z dziewięciu narzędzi Swaptek ma własną ścieżkę filamentu i grzałkę. Standardowy zestaw opisany przez Denise Bertacchi z Tom’s Hardware obejmuje osiem narzędzi do filamentu 1,75 mm i jedno do 2,85 mm. To drugie jest osobnym narzędziem, a nie samą wymienną dyszą. Bambu Lab podaje, że H3C może korzystać z różnych średnic dysz w jednym modelu, a Bambu Studio planuje dla nich ścieżki i wysokości warstw.
Zintegrowany system AMS 3H mieści dziewięć szpul, ale suszarka obejmuje tylko dwie pozycje i osiąga do 85°C. Obejście TPU mają siedem z dziewięciu miejsc; pozycje 2 i 4 są wyjątkami. AMS 3H znajduje się nad drukarką i stanowi część jej układu, nie osobny, opcjonalny moduł.
Bambu Lab podaje objętość roboczą 330 × 320 × 325 mm, maksymalną temperaturę dyszy 350°C i aktywnie ogrzewaną komorę do 65°C. Pozostałe podstawowe dane producenta znajdują się na stronie H3C.
Czas zmiany narzędzia a czas całego wydruku
Bambu Lab rozróżnia mechaniczną zmianę narzędzia, podawaną jako 3,4 s, od przełączenia materiału, deklarowanego jako 6 s w optymalnych warunkach. W praktyce znaczenie ma także to, co drukarka robi po zmianie. Stefan Hermann z CNC Kitchen odnotował zwykle 6–7 s przy przejściu wymagającym tylko primingu, czyli przygotowania filamentu. Gdy narzędzie drukowało również zewnętrzny kontur wieży purge, przejście trwało nieco ponad 10 s.
Purge to materiał usuwany podczas przejść między filamentami. Wartość 38 mg na zmianę, którą podaje producent, dotyczy optymalnych warunków wewnętrznych testów; rzeczywista ilość zależy od ustawień i filamentu. To inna miara niż odpady z całego zadania.
W ośmiokolorowym wydruku smoka Denise Bertacchi uzyskała mniej niż 24 godziny pracy i 68 g purge. W osobnym, dziewięciokolorowym wydruku Princess Donut and Mongo H3C potrzebowała 15 godz. 12 min i zużyła 152,6 g materiału na wieżę purge. W tym samym teście H2C drukowała model w pięciu kolorach przez 24 godz. 44 min, zużywając 111,4 g, a Prusa INDX w ośmiu kolorach potrzebowała 15 godz. 38 min i 24 g purge. Liczba kolorów różniła się między tymi próbami.
Po blisko 400 godzinach pracy Stefan Hermann ocenił, że w typowych zadaniach rzeczywista przewaga prędkości H3C nad H2C i H2D wynosiła około 10%. Wiele wydruków ogranicza przepływ objętościowy filamentu, więc maksymalna prędkość przejazdu podawana dla drukarki nie przekłada się wprost na czas gotowego modelu.
TPU w praktyce: bardzo miękki filament i długie wydruki
Bambu Lab deklaruje obsługę TPU o twardości 75A. Stefan Hermann z CNC Kitchen opisał druk zewnętrznym TPU 60A przy przepływie 10 mm³/s. W jego teście pełna szpula TPU 90A potrafiła naprężyć filament w obejściu i wyciągnąć go ze strefy topienia zaparkowanego narzędzia. Drukarka wykrywała problem i wstrzymywała pracę; zjawisko przestało występować, gdy szpula była częściowo zużyta.
Davide Sher z VoxelMatters relacjonował niemal 80-godzinny wydruk buta z TPU i PLA, który w jego próbie zakończył się bez przerwy. Osobny tester, u/CoolioTheMagician, wyliczył 45,24 euro za materiały do dwóch butów: kwota nie obejmowała prądu, a koszt PLA uwzględniał zakup hurtowy. To koszt pojedynczego projektu i konkretnych zakupów, nie uniwersalna cena wydruku.
Film LayerLabs media pokazuje zmianę narzędzi, mieszanie kolorów, przykładowe wydruki i obsługę TPU.
Wysokość drukarki i obserwacje z testowanych egzemplarzy
H3C zajmuje sporo miejsca: Tom’s Hardware podaje wymiary 493 × 571 × 1016 mm i masę 36,28 kg. Wymagana wysokość robocza wynosi 1306 mm. Przy standardowej wysokości regału dostęp do tylnych szpul wymagał w teście stołka.
Tom’s Hardware opisało też jednostkę działającą na testowym oprogramowaniu beta. W tym egzemplarzu silnik krokowy klikał, a narzędzie podczas długich wydruków wielokolorowych zaczepiało się o rurki Bowdena i potrafiło się wypiąć. James Bricknell z CNET relacjonował z kolei przypadki przewracania podpór lub wieży purge przy wysokich wydrukach, zwłaszcza przy ustawieniu prędkości na 125%. Są to obserwacje z konkretnych testów.
Bambu Lab dostarczyło Tom’s Hardware drukarkę oraz dodatkowe narzędzia i filament do recenzji. Twórca LayerLabs media deklaruje, że otrzymał urządzenie bezpłatnie od Bambu Lab w zamian za materiały do mediów społecznościowych; firma zatwierdziła film.
Specyfikacja Bambu Lab H3C
| Cecha | Bambu Lab H3C |
| Objętość robocza | 330 × 320 × 325 mm |
| Narzędzia w standardowym zestawie | 8 do filamentu 1,75 mm i 1 do filamentu 2,85 mm; wszystkie z dyszą 0,4 mm |
| AMS 3H | 9 miejsc na szpule; suszarka dla 2 miejsc do 85°C; obejście TPU w 7 miejscach, z wyjątkiem pozycji 2 i 4 |
| Maksymalna temperatura dyszy | 350°C |
| Maksymalna temperatura stołu | 120°C |
| Maksymalna temperatura komory | 65°C, ogrzewanie aktywne |
| Wymiary i masa | 493 × 571 × 1016 mm; 36,28 kg |
| Maksymalna prędkość przejazdu i przyspieszenie | 1400 mm/s; 25 000 mm/s² |
Kiedy warto rozważyć H2D
Jeśli typowy projekt wymaga najwyżej dwóch materiałów, Tom’s Hardware wskazuje H2D jako alternatywę do rozważenia. H3C ma wyraźniejszy sens wtedy, gdy potrzebujesz wielu stale załadowanych filamentów, osobnego narzędzia do filamentu 2,85 mm albo drukujesz bardzo miękkim TPU. Jej dziewięć narzędzi nie eliminuje purge, a przy długich wydrukach liczą się też wysokość urządzenia i dostęp do tylnych szpul.